Program Japan Fest 2023
10:00 Otwarcie Japan Fest
10:15 Koncert Kiandi – “Muzyczna pop-kultura Japonii”
Zankoku na tenshi no you ni… – a to dopiero początek! Zapraszamy na koncert naszej klubowiczki Kiandi, który będzie spotkaniem z japońską pop – kulturą w odsłonie muzycznej.
Kiandi
Katarzyna „Kiandi” Ślusarczyk to osoba o wielu pasjach. Szyje własne cosplaye, tworzy tony słodkich pluszaków, a przede wszystkim śpiewa – i to już od 14 lat! Dodać do tego trzeba też miłość do anime i japońskiej kultury… i wszystkiego, co kawaii.
10:50 Pokazy rekonstruktorów – wojenna historia Azji
Podczas trwania festiwalu odbędą się krótkie prelekcje na auli, dotyczące historii Azji. Prowadzone będą przez następujących rekonstruktorów:
Stowarzyszenie Zachód 44
Opowie o froncie birmańskim w latach 1942-45, czyli walkach pomiędzy wojskami Imperium Brytyjskiego a cesarstwem Japonii.
Brotherhood of the Irish Whiskey
Zdradzi parę informacji na temat wojny na Pacyfiku.
Indywidualny rekonstruktor Kacper
Opowie o Rajdzie Dolittle’a, czyli pierwszym bombardowaniu Japonii przez wojska USA.
12:00 Sakuramai Poland – występ taneczny oraz wprowadzenie do tańca yosakoi
Zespół Sakuramai Poland przedstawi kilka układów japońskiego tańca yosakoi, a także przybliży jego historię i charakterystykę. Ten rodzaj wywodzącego się z miasta Kochi tańca łączy w sobie elementy tradycyjne z nowoczesnymi, a uroku dodają mu sami tancerze, poruszający się synchronicznie całą grupą.
Sakuramai Poland
Polsko-japoński zespół tancerzy, który popularyzuje yosakoi. Pierwsze treningi grupy odbyły się już w 2013 roku, więc zespół obchodzi właśnie swoje dziesięciolecie! Sakuramai Poland posiada filie w Krakowie i Warszawie, a także rozpoczyna działalność we Wrocławiu.
13:10 Spektakl teatru Kobito Rakugo
Rakugo to rodzaj japońskiego teatru, w którym aktor opowiada w pozycji siedzącej opowiada w pozycji siedzącej zabawną opowieść, mając za rekwizyty tylko wachlarz (sensu) i szmatkę (tenugui). Historia jest dialogiem pomiędzy wykreowanymi bohaterami, gdzie gawędziarz płynnie przechodzi z jednej postaci do drugiej, zmieniając ton oraz barwę głosu, mimikę i przede wszystkim kierunek wypowiedzi.
Kobito Rakugo
Kobito Rakugo tworzy trójka utalentowanych osób o barwnych osobowościach: Kumo – absolwentka Filologii Polskiej na specjalizacji teatrologicznej i pasjonatka wszelkiej działalności teatralnej, Iwanetsuki – prawdziwy miłośnik japońskiej sztuki i kultury oraz Kyotaro – współtwórca konwentów i pasjonat planszówek. Grupa teatralna od wielu lat regularnie występuje na wszelkich festiwalach japońskiej kultury oraz konwentach w całej Polsce.
14:40 Megumi Hayami – koncert gry na shamisenie
Rodowita Japonka – Megumi Hayami zagra różnorodny repertuar na shamisenie – tradycyjnym japońskim instrumencie strunowym, który używany jest już od ponad 500 lat. Daj się ponieść melodiom starych folkowych pieśni z różnych regionów i okresów historycznych Japonii! Repertuar sięga zarówno energicznych pieśni świątecznych, jak i ballad o niespełnionej miłości.
Megumi Hayami
Szkoli grę na shamisenie pod kierunkiem Fujimoto Hideteruta. Od 2022 roku przebywa na stałe w Berlinie, gdzie regularnie współpracuje z szeroką gamą artystów, od japońskich specjalistów od tańca tradycyjnego po współczesnych awangardowych performerów.
15:50 Konkurs Cosplay
Konkurs ten to szansa dla wielbicieli świata komiksu, anime, gier i filmów, by zaprezentowali własnoręcznie wykonany kostium ulubionej postaci, z ciekawą oprawą wizualną lub/i muzyczną. Uczestnicy rywalizują o atrakcyjne nagrody i oczywiście o podium najbardziej kreatywnego cosplayera.
Przed konkursem cosplay zostaną także ogłoszone wyniki konkursu plastycznego “Japonia po mojemu, czyli różne oblicza Kraju Kwitnącej Wiśni”.
Jury cosplay na Japan Fest 2023:
- MissBaltica
- Heavy Cosplay
- Esper Cosplay
- Daria (CosplayCraft)
17:00 Koncert NoMBii
Usiądźcie wraz z nami, odprężcie się i posłuchajcie oraz pośpiewajcie przeboje i ukryte perły muzyki japońskiej i kojarzonej z Japonią. Jeśli nie znacie, to poznacie! Czujcie się więc zaproszeni przez Mary’ego i Nekotę na akustyczne odsłony ukochanych przez nas piosenek.
NoMBii
Zespół założony przez dwójkę utalentowanych muzyków ze Szczecińskiego Klubu Azji, których można było usłyszeć na tegorocznym konwencie Mizukon oraz na ich kanale na YouTube’ie. Wykonują covery muzyki z anime i późno-millenialnej muzyki Internetu.
⚠ Za wyjątkiem warsztatów tańca yosakoi na wszystkich atrakcjach w sali Ginza obowiązuje brak obuwia.
10:30 “Jaką jestem postacią z anime/mangi?” – gra integracyjna
W trakcie tej atrakcji obowiązuje brak obuwia!
W tej zabawie dostaniecie karteczkę z postacią z anime i będziecie odgadywać, kim jesteście. Zadawać można tylko pytania, na które odpowiedź brzmi „tak” lub „nie”. To świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy o anime i spędzenia czasu w towarzystwie innych miłośników tej sztuki.
Milena Fighter
Artystyczna dusza, miłośniczka anime. Utalentowana graficzka i modelarka figurkowa. Jej prace cechuje dokładność i dbałość o detale. Wrażliwa jak na artystkę przystało, u boku Bormina gotowa na wyzwania!
Bormin
Entuzjasta anime, cosplayer, utalentowany twórca propów z drewna i złota rączka. Cechuje go otwartość, umiejętność dowodzenia, poczucie humoru. Od zaraz gotowy na wyzwania!
11:40 Spektakl teatru Kobito Rakugo
Specjalnie dla naszych gości teatr Kobito Rakugo z Wrocławia przygotował drugi spektakl.
12:40 Runway – pokaz mody cosplay i warsztaty fotograficzne z STF
Wielbiciele cosplayu! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy możliwość zaprezentowania Waszych oryginalnych kreacji na wybiegu! Członkini naszego klubu o anielskim głosie – Kuroneko oraz jurorka konkursu cosplay – Miss Baltica będą nadzorować pokaz i dbać, by żadne ciekawe detale Waszych strojów nie umknęły uwadze publiczności! Na wybiegu może pojawić się każdy, kto tylko ma ochotę się pokazać:)
Amatorzy fotografii! To także wydarzenie dla was! Przy pokazie dyżurować będzie Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, które w ramach mini-warsztatów podzieli się z wami wiedzą, jak odpowiednio robić zdjęcia modelom. Zapomnijcie o telefonach i przynieście ze sobą lustrzanki!:)
Prowadzą: Kuroneko, Miss Baltica
13:40 Warsztaty tańca yosakoi
Zapraszamy na warsztaty tańca yosakoi, które poprowadzi grupa Sakuramai Poland. Yosakoi to taniec, który mogą wykonywać wszyscy — na festiwalu w Kochi zobaczyć można zarówno dzieci, jak i seniorów; Japończyków, jak i tancerzy zza granicy. Podczas warsztatów pokazany zostanie jeden z podstawowych układów sou-odori, czyli taniec, który w Japonii wykonywany jest zarówno przez tancerzy, jak i publiczność. Sakuramai Poland da również pokaz tańca yosakoi na auli, podczas którego będzie można zobaczyć inne układy.
Grupa taneczna Sakuramai Poland
14:50 Pokazy szkół walki: karate, katori, kendō
Szczecińskie szkoły walki zaprezentują swoje umiejętności. Będzie okazja, by poznać tajniki różnych technik walki: dwóch rodzajów karate, walki mieczem katori oraz kendō.
Pracownia Karate Pałac Młodzieży
Prezentacja stylu walki przez pałacową Pracownię Karate.
TOGKF Goju-Ryu Karate Tonbo
Szkoła prezentuje oryginalny, tradycyjny styl walki stworzony na podstawie stylu kung-fu poznanego w południowych Chinach przez mieszkańców Okinawy – Kanryō Higaonna (1853-1916) i Chōjun Miyagi (1888–1953). TOGKF Goju – Ryu Karate Szczecin jest jedyną szkołą w Szczecinie uczącą tego okinawskiego stylu karate. Oprócz tego szkoła przybliży uczestnikom technikę katori – najstarszą japońską sztuka walki. Szkoła naucza technik władania kataną/ tachi, dwoma mieczami, kijem bo, naginatą, kodachi, yari, rzucania shurikenami oraz walki wręcz.
Klub Sportowy Okami Szczecin
Szkoła należąca do Polskiego Związku Kendō. Młody klub na mapie Polski, z energiczną grupą młodych ludzi, chcących się rozwijać w odmianie japońskiej szermierki, jaką jest kendō.
15:40 Treningi sztuk walki dla chętnych
W trakcie tej atrakcji obowiązuje brak obuwia!
Uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił i poćwiczyć sztuki walki pod okiem specjalistów.
16:30 Warsztaty szermierki historycznej
Klub przeprowadzi wspólne ćwiczenia walki mieczem (dla uczestników będą oddane do użytkowania miecze bezpieczne), gdzie uczestnicy poznają teorię, różnice między szermierką historyczną, a japońską oraz nauczą się podstaw szermierki historycznej. Ponadto, będzie można obejrzeć pokaz prawdziwej walki treningową bronią stalową w wykonaniu prowadzących, oraz wziąć udział w turnieju walk dla chętnych.
Klub Sportowy Dawnych Europejskich Sztuk Walki „Greifenfechter” (Wiedźmin, Monika)
Założony w 2020 roku przez grupę pasjonatów, którzy chcą rozpropagować ideę i wiedzę na temat szermierki historycznej w Szczecinie. Klub powoli się rozrasta i w ofercie ma ćwiczenia z walki mieczem długim oraz powoli wdraża zajęcia z walki szablą i rapierem z lewakiem. Zajęcia prowadzą: Michał Rogoża (Wiedźmin) i Monika Jurga-Hubert.
10:30 MangaMania – konkurs o mangach
Nie tylko czytanie mang jest istotne, ale również obrazy w nich zawarte stanowią nieodłączny element tego fantastycznego świata. Na tegorocznym Japan Fest dobrze Wam znana Daria z Ligi Superbohaterów przygotowała mega quiz, który jest powiązany właśnie ze światem mangi. Czy jesteście gotowi, by udowodnić mistrzostwo wśród fanów mangi? Wejdźcie do świata „MangaMania” i udowodnijcie, że jesteście prawdziwymi ekspertami.
Daria
Niezwykła osoba, która jest prawdziwą miłośniczką mang i naszych polskich wydawnictw mangowych. Jej pasja do tego świata jest tak ogromna, że postanowiła o tym opowiadać na swoim kanale TikTok, który nosi pseudonim czytam_i_paczam.
11:30 Anime na start – co warto obejrzeć na platformach streamingowych
Wyobraź sobie taką sytuację: Nudzisz się, siadasz przed TV, kompem, smartfonem. Odpalasz platformę streamingową, a tam pojawia się kategoria: anime. Chcesz spróbować obejrzeć dzieło japońskiej popkultury, ale nie wiesz, od czego zacząć. Grzegorz przychodzi z pomocą! Na tej prelekcji otrzymasz polecajki tytułów wartych obejrzenia w zależności od tematów, które Cię interesują.
Grzegorz Tyliszczak
Jeden z założycieli Szczecińskiego Klubu Azji, miłośnik japońskiej popkultury oraz gier fabularnych. A najbardziej połączenia obu tych zainteresowań. Anime ogląda od czasów Yattamanów na Polonii 1, ceni przede wszystkim obyczajówki.
12:30 Przerwa techniczna z openingami w tle
W trakcie przerwy zapraszamy wszystkich do wspólnego posłuchania znanych openingów z anime.
13:20 Wywiad z RednasYo – content creatorem Genshin Impact i Honkai: Star Rail (prowadzi: Maiika)
Zapraszamy na wirtualne spotkanie z gościem specjalnym – YouTuberem i streamerem RednasYo! Podczas panelu bardziej szczegółowo omówimy jego karierę oraz zajrzymy za kulisy jego pracy. Rednas odpowie również na Wasze pytania. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim!
RednasYo
Rednas zaczął publikować filmy na YouTube w 2015 roku, jednak jego kariera tak naprawdę rozpoczęła się 3 lata temu. Treść jego filmów obraca się głównie wokół gry Genshin Impact. Początkowo jego specjalnością była seria filmików „send this video to your friends who main X”, później Rednas zmienił tory i zaczął tworzyć dłuższe filmy, w których komentuje questy, eventy oraz budowanie swoich postaci – są one wypełnione po brzegi jego przyjemnym głosem i kojącą, wyluzowaną i zabawną atmosferą. Latem 2021 roku RednasYo zaczął też streamować różne gry na Twitchu, a gdy w kwietniu tego roku wyszła gra Honkai: Star Rail zaczął tworzyć filmy również na jej temat.
14:10 Syndrom Jednej Twarzy, albo jak zrujnować projekt postaci
Podstawą projektu interesującego bohatera w animacji, grze lub komiksie jest to, by się wyróżniał wśród obsady. Czemu więc tak wiele postaci w, na przykład, filmach Disneya, popularnych mangach i anime lub grach dużych studio wygląda jak klony w różnych perukach? Kto się przyczynia do tego problemu najbardziej? Który typ postaci jest klonem częściej niż inne? Jak projektanci mogą temu zaradzić? Czy recycling designu bohaterów można usprawiedliwić? Spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania oraz przybliżyć sztukę “character designu”.
Ozzie Scribbler
Członkini stowarzyszenia POP_ART. Grafik, blogerka i krytyk popkultury. O animacji, komiksie oraz projektowaniu może mówić godzinami.
15:10 Konkurs “Zgadnij hasło po literach” – postaci z mangi i tytuły anime
Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie hasła po literach, podobnie jak w Kole Fortuny, a na każdego, komu uda się odgadnąć hasło będzie czekał drobny upominek! Serdecznie zapraszamy do udziału!
Raidenka i Scara
Rysowniczki, wielbicielki technik manualnych, mangi, anime i gier.
16:10 Orient w grach elektronicznych
Dorota (Suigintou) Sędłak zaprasza na prelekcję pt. „Orient w grach elektronicznych”, w której opowie Wam o elementach kultury japońskiej, bóstwach, yōkai i przesądach zawartych w różnych grach elektronicznych.
Dorota “Suigintou” Sędłak
Od kilku lat regularnie prowadzi prelekcje związane z kulturą orientu, przybliżając słuchaczom dalekowschodnią literaturę, tajniki kulinarne (nierzadko oparte na własnych eksperymentach) i różne aspekty popkulturowe na licznych wydarzeniach w Szczecinie i w innych polskich miastach. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami, prowadząc warsztaty propagujące sztukę kraju kwitnącej wiśni, jak origami, czy kaligrafia. Prywatnie entuzjastka kultury japońskiej w każdej postaci, począwszy od gier elektronicznych wydanych przez japońskich producentów, poprzez j-metal, kuchnię orientalną, aż po literaturę.
17:10 Cosplay Plus Size a rzeczywistość
Cosplay Plus Size coraz częściej widoczny jest w mediach społecznościowych (tj. Instagram czy Facebook), a także w przestrzeni konwentowej. Nie każdy jednak wie, z jakimi problemami osoby z niekanonicznym wyglądem modelu gry, anime etc. muszą się mierzyć. Jakim wyzwaniom stawiać czoła, a nie zawsze jest to równa walka dobra ze „złem”. Hejt, problemy z (samo)akceptacją to kropelka w morzu, w którym zatopimy się podczas prelekcji, przez którą przepłyniemy razem “hadesową łodzią”.
YoonJi
W cosplayu udziela się już ponad pięć lat. Dzięki niemu nauczyła się, że rzeczywistość nie musi być jak pogoda jesienią, gdyż każdy może wczuć się w kogoś innego, dalej pozostając sobą. Na Japan Feście opowie o cosplayu z szerszej… Większej perspektywy.
10:30 “Od zakonnika do odbiornika” – krótka historia japońskiego teatru ilustracji
Teatr kamishibai od kilkunastu lat święci tryumfy zarówno w Polsce jak i na świecie. I choć obecnie ograniczony jest głównie do murów bibliotek szkolnych i publicznych, nie takie były jego początki. Zmieniał się równolegle z historią Japonii – bywał narzędziem edukacji, propagandy, rozrywki, by na przełomie XX/XXI w. połączyć wszystkie te formy w jedno. Jak wyglądała historia drewnianej skrzynki z drzwiczkami? Zapraszamy w podróż po historii kamishibai i historii Japonii.
Marcel “Indiana Wons” Mroczek
Animator, reżyser, nauczyciel. Prezes Stowarzyszenia Kulturalno – Edukacyjnego Chowaniec. Od prawie dwóch lat zakochany w teatrzyku kamishibai i możliwościach, jakie daje w kontakcie z widzem (zarówno młodszym jak i starszym). Opowiada bajki ‘na mieście’ pod pseudonimem Indiana Wons.
11:30 Yōkai i historie przerażające. Opowiedzmy to wspólnie!
Tematem przewodnim będzie opowieść o Yōkai, a także o tym, jak nimi straszono, przed czym ostrzegały i czy dalej mogą przerażać. Przedstawione zostaną narzędzia, dzięki którymi wspólnie z znajomymi będziecie mogli wejść w świat japońskiego Horroru.
Marek Kozłowski
Miłośnik RPG, mangi oraz anime. Stara się działać aktywnie w środowisku gier fabularnych: od tworzenia przygód, systemów, po popularyzację na konwentach. Uwielbia rozmawiać o RPG i chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi.
12:30 Japońskie ciekawostki kulturowe
Zapraszamy na spotkanie z mniej i bardziej znanymi japońskimi zwyczajami. Wprowadzę Was do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie gesty i rytuały znaczą więcej. Do zobaczenia!
Maciej Wasielewski
Absolwent UAM w Poznaniu, mgr filologii japońskiej, tłumacz, założyciel i właściciel Szkoły Językowej KOTOBA. Miłośnik japońskiej kuchni, sztuk walki, literatury i filmu.
13:30 Więcej, niż jedno zwierzę po japońsku, czyli o japońskich klasyfikatorach słów kilka
Jedno drzewo, pół jabłka, dwie osoby – czy Japończycy liczą rzeczy tak samo jak my? Odpowiedź brzmi: nie! Przyjrzymy się klasyfikatorom i liczebnikom używanym w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Kamila “Kami-sama” Kamińska
Członkini Szczecińskiego Klubu Azji. Doświadczona prelegentka, wielokrotnie uczestnicząca w różnych wydarzeniach związanych z kulturą Azji i Fantastyką w Szczecinie. Znawczyni literatury, specjalistka od warsztatów origami, sumi-e i kaligrafii wodnej.
14:30 Japońskie opowieści o niesamowitej treści
Teke , teke , Kuchisake onna, Yuki-onna – te legendy znają wszyscy miłośnicy japońskiego folkloru bądź obiło się o uszy chociaż raz. Lecz czy wiecie dlaczego Japończycy bali się kwiatów wiśni? Dlaczego lalka jest jednym z niewielu przedmiotów nie posiadających duszy? Czy wszystkie tanie mieszkania w Japonii są nawiedzone? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas prelekcji.
Dorota “Suigintou” Sędłak
15:30 Japońsko – radziecka bitwa o losy świata – walki nad rzeką Chałchin Goł
Bitwa nad rzeką Chałchin Goł (lub incydent Nomonhan) na granicy mongolsko chińskiej, mimo że nie trwała podczas II wojny światowej, to poważnie wpłynęła na jej przebieg. Na prelekcji podane zostaną przyczyny, ciąg wydarzeń oraz skutki tych walk.
Michał “Afgan” Rozmarynowski
Członek Szczecińskiego Klubu Azji, miłośnik historii, rekonstruktor armii Japońskiej z lat 1937 – 1939, mudżahedinów afgańskich oraz sił radzieckich w Afganistanie (#GRH Strzała). Występuje na wielu imprezach historycznych (D-Day Hel, Pola Chwały) jak i popkulturowych (Remcon, Pilkon).
16:30 Nie tylko skośne dachy, czyli o architekturze Japonii słów kilka
Podczas tego wykładu prelegent pragnie zaprosić uczestników, by wraz z nim udali się w podróż, jaką do tej pory przebył, zgłębiając architekturę Japonii i filozofię za tym idącą. Przedstawi słuchaczom architektoniczne korzenie tego pięknego kraju oraz ich wpływ na współczesną architekturę Japonii. Ponadto opowie, jak Europa i Ameryka wpływały na architekturę kraju kwitnącej wiśni i na odwrót.
MatiX
Student architektury, w wolnych chwilach pasjonat popkultury wszelako rozumianej, wieloletni mistrz gry i gracz sesji RPG. Nowością w jego asortymencie hobbistycznym jest szykowanie larpów oraz tworzenie komiksów.
10:30 Warsztaty języka japońskiego
Jest to kolejna atrakcja, którą poprowadzi gość pochodzący z Japonii. Przyjaciel Szczecińskiego Klubu Azji, Ryo Okuhara nauczy uczestników podstaw swojego ojczystego języka.
“Zapraszamy na warsztaty z języka japońskiego, podczas których skupimy się na zwrotach i wyrażeniach, które przydadzą się każdemu podczas wycieczki do Japonii. Podczas zajęć poćwiczymy zamawianie jedzenia w restauracji lub barze, a dodatkowo usłyszycie ciekawostki, które pomogą wam podczas wyjazdu lub rozmowy z Japończykiem”.
Ryo Okuhara
Japończyk, który od 5 lat mieszka w Polsce. Od kilku lat razem z żoną prowadzi warsztaty i prelekcje na wydarzeniach organizowanych przez Szczeciński Klub Azji.
11:40 Warsztaty robienia uszek do cosplayu
Kocie uszka zdobyły nasze serca dzięki japońskiej popkulturze i stały się nieodłącznym krajobrazem każdego konwentu. Na tych warsztatach artystycznych będzie można spróbować swoich sił w stworzeniu własnych kocich uszek od podstaw pod opieką doświadczonego ‘cos-makera’ – Alis z Gremlins Den. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą do domu własnoręcznie wykonane dzieło. Na zajęcia obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona.
Alis
Swoich sił w cosplayu spróbowała ponad 10 lat temu – była to miłość od pierwszego nawleczenia igły, która towarzyszy jej aż do dzisiaj. Z wykształcenia architekt. Próba czasu pokazała, że jej miejsce jest jednak przy maszynie do szycia i od kilku lat zajmuje się cosplayem profesjonalnie. Prowadzi swój własny warsztat cosplayowy.
13:30 Warsztaty rysowania w stylu anime
Zapraszamy na warsztaty rysowania dla początkujących, gdzie prowadząca Ryuki nauczy was jak postawić pierwsze kreski i narysować postać w stylu mangowym. W części teoretycznej przybliży Wam, czym jest manga, przedstawiając główne style i cechy na podstawie popularnych serii. W części praktycznej nauczy was jak krok po kroku narysować postać. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona.
Ryuki
Członkini Szczecińskiego Klubu Azji. Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie, projektantka i ilustratorka. Twórczyni ilustracji postaci na wydarzenia Szczecińskiego Klubu Azji – Mizukon i Japan Fest 2023.
14:40 Warsztaty monkiri – grupa 1
Zapraszamy na zajęcia, gdzie na około godzinę przeniesiemy się do ery Edo za sprawą nieco już zapomnianych wycinanek. Czy porom roku można nadać kształty? Przekonacie się o tym na warsztatach!
Obowiązują wcześniejsze zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona.
Magda
Prowadzi warsztaty na wydarzeniach organizowanych przez Szczeciński Klub Azji. Interesuje się szeroko pojęta kulturą ludowa i rękodziełem.
15:20 Warsztaty monkiri – grupa 2
Zapraszamy na zajęcia, gdzie na około godzinę przeniesiemy się do ery Edo za sprawą nieco już zapomnianych wycinanek. Czy porom roku można nadać kształty? Przekonacie się o tym na warsztatach!
Obowiązują wcześniejsze zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona.
Magda
16:10 Linoryt – stwórz własną pieczątkę
Linoryt to technika z kategorii druku wypukłego. Przypomina drzeworyt, z tą różnicą, że zamiast w drewnie, rysunek żłobi się (ryje) w linoleum lub w gumowych blokach za pomocą specjalnych dłut, nożyków oraz igieł. Odbitki wykonuje się używając dedykowanego tuszu lub farby na prasie ręcznej lub za pomocą przycisków i kości introligatorskich.Na warsztatach każdy uczestnik wykona własną „pieczątkę” w bloku gumowym oraz kilka odbitek.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona.
Gabrietta
Członkini Szczecińskiego Klubu Azji. Wielokrotnie prowadziła prelekcje oraz warsztaty origami tradycyjnego i modułowego, sumi-e czy linorytu. Interesuje się kulturą japońską oraz rękodziełem. Zajmuje się poligrafią, arteterapią seniorów i social mediami. Prowadzi własną stronę Gabrietta Handmade i social media, gdzie można znaleźć jej prace.
10:30 Warsztaty gry GO
Go jest z jedną z popularniejszych gier planszowych na Dalekim Wschodzie (i jedną z najstarszych na świecie). W trakcie gry dwóch graczy rywalizuje ze sobą o wpływy na planszy, dążąc do zajęcia jej jak największej części. Wykonując naprzemiennie ruchy, położone kamienie symbolizujące żołnierzy, którzy walczą ku chwale swoich generałów. Jaką drogę obierze gracz? Będzie solidnie budował swoje terytorium? A może szaleńczo wgryzał się we wpływy oponenta? Ile można zyskać na inwazji za liniami wroga? Brzmi to tak skomplikowanie, że aż przerażająco, prawda? To tylko pozory. Go posiada łatwe do zapamiętania zasady, które pozwalają cieszyć się rozgrywką niezależnie od wieku gracza. Jak twierdzą członkowie Klubu Go Porfirion: „Go to gra z gatunku easy to learn – hard to master. Jeśli nie umiesz grać, to Cię nauczymy, jeśli umiesz, to z Tobą zagramy.”
Porfirion
Klub naucza gry w Go na różnego rodzaju wydarzeniach, organizuje turnieje klubowe i międzynarodowe. Dodatkowo, w każdą środę o godzinie 18:30 w klubie Exp Porfirion przeprowadza darmowe warsztaty dla wszystkich.
10:30 Nauka gry w KeyForge
KeyForge to strategiczna, unikalna gra karciana gdzie nie ma dwóch takich samych talii. W tej grze wcielamy się w potężnego Archonta i wraz z naszymi poplecznikami i zasobami reprezentowanymi przez karty, którymi dysponujemy, stajemy do wyścigu o zawartość krypt Tygla, w których kryje się wiedza, moc i nieopisane bogactwa… A czym jest Tygiel? To sztuczna planeta stworzona przez tajemniczych Architektów, złożona z środowisk i cywilizacji zebranych z całego wszechświata! Starcia między dinozaurami w togach a najeźdźcami z Marsa są tutaj codziennością. Można też znaleźć rycerzy w mechanicznych zbrojach na motorach! W tym świecie wszystko jest możliwe.
Na warsztatach możesz poznać grę, jej zasady, dowiedzieć się co jest potrzebne do gry, a także poznasz nas – niewielką grupę lokalnych pasjonatów kucia kluczy.
Grupa PortoSzczury
13:30 Przebieranie uczestników w japońskie stroje oraz fotosesja ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym
W naszych tegorocznych działaniach wspiera nas Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne! Wspólnie przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych atrakcji. Będziecie mogli przymierzyć japońskie tradycyjne stroje i zrobić sobie w nich sesję, a także otrzymać indywidualny portret fotograficzny. Jeśli bierzecie udział w konkursie cosplay, będzie też czas na zdjęcia specjalnie dla was!
Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne
Liczy sobie już 70 lat i tym samym jest jedną z najstarszych instytucji kultury na Pomorzu Zachodnim. Zrzesza fotografików amatorów oraz profesjonalistów – wszystkich, dla których fotografia i fotografowanie są pasją, a nawet sposobem i stylem życia. Stowarzyszenie organizuje plenery oraz akcje fotograficzne, podczas których realizuje ciekawe tematy zdjęciowe, a prace publikuje w internecie oraz pokazuje na wystawach czy w albumach. STF współpracuje z grupami fotograficznymi z Polski i zagranicy oraz instytucjami kultury.
15:30 Fotostudio – portret fotograficzny ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym
W ramach tej atrakcji każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł zrobić sobie portret fotograficzny, który wykonają członkowie Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Kącik dla dzieci – kolorowanki, kaligrafia wodna (atrakcja stała)
11:00 Warsztaty origami oraz prezentacja książki
W czasie Japan Fest stworzymy z dziećmi techniką origami obrazek pod tytułem Tradycyjna Japonia. Znajdą się na nim figurki osób w kimonach oraz elementy ich otoczenia – w zależności od wielkości grupy i tempa pracy możemy wykonać też: japoński zamek, kwitnące drzewo wiśni i górę Fuji. Do składania figurek użyjemy specjalny papier do origami, w tym tradycyjny papier z Japonii. Gotowe obrazki będzie można zabrać ze sobą. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy i ogarniczona ilość miejsc. (formularz wkrótce)
Po warsztatach Agnieszka Jasicka-Kajiwara opowie krótko o swojej książce i poinformuje, gdzie można ją zakupić. Przeprowadzi też jedną z gier z książki ucząc się przez nią japońskich słówek, będących nazwami wykonanych figurek.
Agnieszka Jasicka-Kajiwara
Pasjonatka Japonii i żona Japończyka. Nauczycielka języka angielskiego i instruktorka warsztatów plastycznych, ze szczególnym umiłowaniem origami. Od dzieciństwa lubi zajęcia artystyczne. Do jej pasji należy również szydełkowanie czy plecenie makramy. Dotychczas przeprowadziła też liczne warsztaty plastyczne oraz organizowała rozrywkę i wypoczynek dla dzieci i dorosłych, wszystko także w języku angielskim.
13:00 Spektakl kamishibai
Komu bajkę? Komu baśń? Wszyscy spragnieni spotkania z żywym opowiadaniem i magią ilustracji są proszeni na maraton bajkowy z Indianą Wonsem. Zasiądź, spójrz i zasłuchaj się w historiach inspirowanych kulturą Japonii, Azji jak i całego świata. Kamishibai nie zna granic. Najważniejsze żebyś był.
Indiana Wons
14:00 Pictionary, czyli rysowane kalambury – gra integracyjna
Drugą atrakcją przygotowaną przez Milenę i Bormina jest „Pictionary Anime”. Duet poprowadzi Was przez grę w kalambury, w której będzie trzeba rysować postacie z anime, a inni będą próbowali odgadnąć, o kogo chodzi. To doskonała zabawa dla miłośników rysunku i japońskiej animacji.
Bormin
Entuzjasta anime, cosplayer, utalentowany twórca propów z drewna i złota rączka. Cechuje go otwartość, umiejętność dowodzenia, poczucie humoru. Od zaraz gotowy na wyzwania!
Milena Fighter
Artystyczna dusza, miłośniczka anime. Utalentowana graficzka i modelarka figurkowa. Jej prace cechuje dokładność i dbałość o detale. Wrażliwa jak na artystkę przystało, u boku Bormina gotowa na wyzwania!
15:00 Nostalgiczny quiz z RTL7
Lubiłeś zarywać popołudnia, śpiesząc się ze szkoły do domu na Twój ulubiony serial anime? Lubiłeś potężne czary sympatycznej czarodziejki Liny i jej ferajny ze Slayersów… albo rycerzy w zbrojach ratujących wcielenie Ateny – Saori podczas walk z innymi rycerzami z serialu Saint Seiya?… Jeśli tak to ten konkurs będzie dla Ciebie pestką i z łatwością wygrasz fajne nagrody, dodatkowo miło spędzając czas na wspominkach o starych anime.
Jonasz „Fallen Andromeda” Pyrka
Animcowy geek w stylu retro lubiący stare animacje, mangi, gry i merch z lat 90 i początków XX wieku. Kolekcjoner figurek początkujący cosplayer. Miłośnik kanałów Polonia 1 i RTL 7.
16:10 Warsztaty: wspólne śpiewanie przy shamisenie
Czy chciałbyś/chciałabyś spróbować zaśpiewać japońską pieśń ludową? Czy może poznać bliżej tradycyjną japońską gitarę, jaką jest shamisen? Przyjdź i dołącz do nas, a artystka Ci bez problemu opanować dwie ciekawe japońskie piosenki.
Megumi Hayami
Grupa rekonstrukcyjna Zachód 44 – diorama
Grupa rekonstrukcyjna BOTIW – diorama
Klub Strzelecko-kolekcjonerski M16 – wystawa broni
Prezentacja działa z okresu II Wojny Światowej
[Szczecińskie Stowarzyszenie Poszukiwawcze]
Zachęcamy również do pobrania aplikacji Konwencik, dostępnej na Google Play i Apple Store! Znajdziecie tam pełny plan plan atrakcji z opisami, listę wystawców oraz mapkę terenu. Można też zaznaczać w niej atrakcje dzięki czemu aplikacja będzie wam o nich przypominała, a po atrakcji będzie można ją ocenić dzięki czemu prowadzący otrzyma cenny feedback!
Program w formie tabeli dostępny jest tutaj (link).